Podivná Magnesia Litera

pondělí 14. březen 2011 10:49

Před časem jsem v jednom periodiku, které informuje o knižních novinkách,zahlédl žebříček nejprodávanějších knih. V oblasti literatury faktu byla na prvním místě, věřte nevěřte, jakási kuchařka. Ano, pro dnešní dobu možná přiléhavý výběr.Dodnes mě mrzí, že jsem si tu stránku neschoval.
Teď čtu nominaci na Literu za literaturu faktu:Friedrich Falcký v zrcadle letákové publicistiky, Bohemia docta a Dějiny nové moderny.
Neuvěřitelné se stalo skutkem, poznamenal by Bohumil Hrabal.

Nejsem literární kritik, teoretik ani historik, nechci se proto pokoušet vymezovat definice a pojmy.Dosud jsem si myslel, že vím, co je literatura faktu, občas ji i píšu. Především to není literatura odborná a vědecká. Ano, je založena na faktech a na literatuře, obojí by také měla přinášet. Fakta používá, ctí a respektuje, také proto uvádí autor závěrem své práce prameny, z nichž čerpal. Ale fakta pouze netřídí a neřadí, snaží se je oživovat, vysvětlovat, vtahovat čtenáře do děje a na scénu, kterou vytvořil, ba může si opatrně dovolit, jak říká Egon Erwin Kisch, i logickou fantazii.
Má být, jako svébytný literární útvar, přístupná a srozumitelná i běžnému čtenáři, například nehistorikovi.
Odborná literatura má trochu jiná pravidla, přísnější. I jiný, možná trochu užší, okruh čtenářů. Tak je to v pořádku.
Jsou tedy výše zmíněné knihy literaturou faktu? Pochybuji.
V sobotních Lidových novinách (LN, příloha Orientace,12.3. 2011)se o nich zmiňuje také redaktor a historik Petr Zídek. Zkráceně: První je vydanou disertační prací(již podle názvu a jistě oprávněně úzce specializovanou), druhá dějinami Akademie věd, třetí (asi nejzajímavější, mám ji doma) zase dějinami české literatury v letech 1905-1923.
Petr Zídek připomíná zajímavé složení poroty, která knihy na cenu navrhla.Tři z pěti členů nominuje Akademie věd - a nakladatelství Academia dvě ze tří publikací vydalo. Zvláštní náhoda. Prostého člověka pak maně napadá, jak a kdo vybíral knihy nominované v ostatních kategoriích...
K nim připojuji také jednu zajímavost. Mezi díly v kategorii Litera za prózu je kniha Davida Jana Novotného Sidra Noach. Loni získala cenu v literární soutěži Knižního klubu.V článku O epigonech (Tvar číslo 17/2010)píše Vít Kremlička, že D.J. Novotný bezostyšně vykradl jeho novelu Manael, která vyšla v roce 2003 v nakladatelství Protis.
Co tomu říkají příslušní výběrčí?

P.S. Žádnou knihu jsem do soutěže Magnesia Litera neposlal.
Břetislav Ditrych

Břetislav Ditrych

Břetislav Ditrych

O životě kulturním, společenském a politickém. A taky o něčem jiném.

Trvale už nepracuji nikde. Pozorně sleduji současnost, rád se vracím do historie a občas se pokouším něco napsat. A stejně rád potkávám zajímavé lidi.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora