Konec psacího stroje?

pátek 27. květen 2011 18:21

Je to jen málo přes sto let, co jistý František Krnka vydal útlou knížečku Psací stroj - péro budoucnosti. A dnes už nám psací stroj připomíná snad jenom klávesnice u počítače. Teď mě napadá, proč pořád říkáme počítač, když na něm nic nepočítáme? Leč zpátky k psacímu stroji. Nevím, jaké značky používali slavní spisovatelé, napadá mě jen Bohumil Hrabal - ano, stroj Perkeo, který je zobrazen i na památeční zdi V Praze-Libni, v místech, kde slavný autor kdysi bydlel.

Značku Perkeo vyráběla drážďanská firma Clemens Mueller, na každé páce měla tři znaky, pan doktor Hrabal měl však asi znaky německé, neboť jeho texty byly bez správných háčků a čárek. Ovšem psal rychle - někdy má můj stroj průtočnost jednu stránku za osm minut, řekl v jednom rozhovoru. Své příběhy a úvahy převáděl na papír i pomocí psacího stroje Consul v dvoubarevném provedení, vyráběném onehdy ve Zbrojovce Brno, který rád zakrýval ručníkem s emblémem podniku Sběrné suroviny. Můj toulavý a trochu dobrodružný strýc zase vozil po celém světě přenosný psací stroj Remington Portable - černý kufřík o rozměrech zhruba 20x30 cm, vyrobený americkou firmou Remington Typewriter. Co by asi takový stroj mohl vyprávět!
Nedávno jsem potkal známého, s nímž jsme se dlouho neviděli. Nějak zcela mimoděk jsem se zmínil, že jsem před pár dny v bazaru zakoupil starý psací stroj Continental. Neuvěřitelně ožil. Dodal jsem ještě, jak jsem se s ním pěkně nadřel, ale pak už měl slovo jenom on. Začal vyprávět o umístění typových košů, vysvětloval úlohu mezerníku, přeřaďovače a řádkovače, tabulátoru nebo typového cylindru, poněkud jsem ztrácel nitku a přehled, když hovořil o psacích strojích s centrálním nosičem typů. A zdalipak vím, co je úder přední, co trčivý? Vyjmenoval mi, jaké má stroje se spodním úderem, vysvětlil Wagnerovu konstrukci strojů Underwood s můstkem, který se nazývá vodítko typů a jejich dokonalý a nepřekonatelný pákový mechanismus. Nevěděl jsem, netušil. A znovu si uvědomil svou nedovzdělanost, kterou potvrdila i kontrolní otázka: Kdypak uvedla firma Remington na trh elektrický psací stroj? Samozřejmě jsem neuhodl - už v roce 1925. A zcela jsem rezignoval, když vykládal o Blickensderferově modifikaci typového válečku na strojích značky Remington...
Ale já nejsem žádný sběratel, stačil jsem ze sebe vymáčknout, mně se ten Continental prostě jenom líbil. To už s jistotou věděl, že si se mnou o psacích strojích moc nepopovídá. Ano, už jsem se smířil s tím, že nikdy nebudu mít maličký psací stroj značky Bennet o rozměrech 27x12 cm, ani stroj již zmíněného konstruktéra Blickensderfera s válečkovým nosičem znaků připomínajícím pavouka či neuvěřitelný Mignon, kde se žádaný znak nastavoval ukazovátkem, ani krásný přístroj Mercedes Elektra, natož italský zázrak Taurus z roku 1908 ve tvaru hodinek o průměru pouhých 7 centimetrů, který psal na uzounký proužek papíru... Přiznávám, že teď ani nevím, jestli některý z nich můj známý doopravdy má, nebo po nich jen touží, jenom je tajně obdivuje. Považoval jsem za slušné se závěrem našeho setkání optat, kolik že psacích strojů jeho sbírku tvoří. Padesát šest, odpověděl s marně skrývanou pýchou. V domku na venkově. Trochu jsem se zastyděl. Já jich mám v bytě porůznu poschovávaných jenom šest. Ale utěšuji se, že přece nejsem žádný sběratel Naštěstí.
Mně se jenom ty krásné černé a chromované psací stroje pořád líbí.


Břetislav Ditrych

Břetislav Ditrych

Břetislav Ditrych

O životě kulturním, společenském a politickém. A taky o něčem jiném.

Trvale už nepracuji nikde. Pozorně sleduji současnost, rád se vracím do historie a občas se pokouším něco napsat. A stejně rád potkávám zajímavé lidi.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora