Akty Františka Drtikola v GATE

neděle 8. duben 2012 11:39

Konečně! Díky péči Středočeského kraje byla znovu otevřena někdejší Středočeská galerie (nebo také České muzeum výtvarného umění) na Královské cestě, v pražské Husově ulici číslo 21. Galerie s informačním centrem se teď jmenuje GATE.


Rekonstrukce trvala téměř tři roky. S nezbytnou přestávkou, způsobenou objevem dalších románských sklepů. Je snad dokonalá, s prostorami naprosto srovnatelnými v podobných institucích třeba v sousedním Německu.
První výstava je věnována Františku Drtikolovi a jmenuje se Nahá geometrie. Nepochybně dobrá volba. František Drtikol (1883 – 1961) byl ve své době asi nejznámějším českým fotografem ve světě, účastnil se významných výstav v Evropě i Americe. Fotografoval v letech 1901 až 1935, pak se věnoval filozofii a malířství. Dokonale ovládal tehdejší fotografické techniky – olejotisk, pigment, gumotisk a další. Vystavené snímky to opět potvrzují. Ve zmíněném roce 1935 rozprodal svůj ateliér ve 4. patře činžovního domu číslo 7 ve Vodičkově ulici, pak byl nadlouho zapomenut a zpět na zasloužené místo v naší fotografické historii vrátila jeho jméno a dílo až v 70. a 80. letech minulého století Anna Fárová. Připomeňme ještě, že František Drtikol fotografoval nejen ženy, vytvořil řadu vynikajících portrétů slavných osobností, abstraktních snímků i záběrů z Příbrami (kde se narodil a kde je v Zámečku trvalá expozice jeho prací) a okolí.
Instalace výstavy, která nabízí kromě dvou autoportrétů samotného Drtikola z roku 1930 výhradně akty, je vynikající. A je mimořádnou příležitostí spatřit více než 60 fotografií za zahraničních soukromých sbírek, většinou dosud nevystavených. Nalezneme tu i variaci slavné Vlny a třeba zajímavou skupinu 64 kontaktů z Drtikolova vzorníku snímků z let přibližně 1920 až 1934.
Dosud jsem chválil, teď pár drobných připomínek. Především vstupné (220 Kč, zlevněné 100 a 80 Kč) se mi zdá poněkud vysoké. Do Louvru v Paříži zaplatíte 10 euro, mládež do 18 let má vstup zdarma… Ptal jsem se ředitele galerie, vysvětlil mi, že finančně náročné byly zápůjčky, pojištění, doprava. Asi má pravdu, ale přesto…
Informační centrum, které ke galerii patří, je opravdu skromné. A bohužel, nabídkových prospektů ze Středočeského kraje málo, spíš žádné. Ani nejmenší tištěná informace o současné výstavě. A návštěvník trochu zaváhá – může jít přes vstupní informační centrum dál jenom na kávu, nebo nemůže? Zprávy z otevření galerie uvádějí, že se výstavní prostory zvětšily. Tomu příliš nevěřím. Někdejší výstavní plochy v přízemí totiž zabrala kavárna (ano, krásná, ale ceny opět poněkud vyšší) a Art shop, kde jsem mimochodem zatím žádné publikace týkající se Středočeského kraje nenašel, v policích byly jen běžné umělecké monografie. Rád bych tu třeba viděl tříjazyčnou publikaci Židovské památky ve Středočeském kraji. Nikoliv proto, že jsem se na ní také drobně podílel… Ale věřím, že Art shop teprve konečnou podobu získá. V galerii v patře se sice výstavní plocha mírně rozprostřela do sousedního domu, ale jedna menší místnost, dnes určená pro přednášky, naopak ubyla. Proto odhaduji, že celková výstavní plocha zůstala v porovnání s minulostí stejná, pokud se dokonce nezmenšila… To samozřejmě není výtka, jen upřesnění. A románské sklepy? Ano, ty jsou rozsáhlejší, dostaneme se až pod sousední dům nebo domy – a krásné samy o sobě i přesto, že na připravovanou expozici ještě čekají.
Co říct závěrem? Středočeskému kraji patří uznání. Doufám, že krásných prostorů využije pro svou propagaci ještě líp… Mimořádná poloha galerie k tomu přímo vybízí. Abych nezapomněl, výstava Nahá geometrie potrvá do 15. května.
Břetislav Ditrych

Břetislav Ditrych

Břetislav Ditrych

O životě kulturním, společenském a politickém. A taky o něčem jiném.

Trvale už nepracuji nikde. Pozorně sleduji současnost, rád se vracím do historie a občas se pokouším něco napsat. A stejně rád potkávám zajímavé lidi.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora