Vaše odpověď na mé psaní jest mlčení?

středa 22. červenec 2009 10:27

Možná to není výročí dokonale zakulacené, ale 9. července 1834, tedy před 175 lety, se narodil básník a spisovatel Jan Neruda. Jeho slavné Písně kosmické vyšly poprvé roku 1878 - a americký astronaut Andrew Feustel si drobné, téměř devadesátileté vydání vzal 11. května 2009 jako součást osobních věcí na cestu do vesmíru.
Ale přenesme se do roku 1853. Do taneční školy stavovského mistra tance Linky v pražské Michalské ulici přicházejí z Kampy dvě dívky. Jedna z nich se jmenuje Anna Holinová. U vchodu dostávají taneční pořádky, drobné lístečky se seznamem tanců.

Anna má hezkou tvář, vlasy rozdělené nad čelem pěšinkou na obě strany, modré oči. Ještě nenosí na bílém krku kovový oválek s Janovým portrétem, s obrázkem bez vousů, jen s úzkým proužkem nad horním rtem, s vlasy sčesanými dozadu, sametovým límcem, bílými knoflíky.Ještě nemá doma na stolku jeho fotografii v tmavém rámečku, ozdobeném drobounkými zrníčky perleti.
Dívky si na křídové papírky, na taneční pořádky, vpisují jména tanečníků, kteří se jim zadávají.Půvabná hra na třináct tanců. Tužka nemá ráda lesklý papír, písmo není vždycky dobře čitelné, ale tohle jméno přečteme správně. Neruda. Valčík Neruda. Quadrille Neruda. Polka Hálek. A znovu Neruda, Neruda.
Nepohoršil si prospěch na gymnáziu, když se tak náhle zamiloval? Mravné chování je výborné, bedlivost účastná, pilnost dostatečná. Jazyk latinský a řecký řádně a dostatečně. Dostatečná je výborná známka, žádná dnešní čtyřka.V matematice je méně jistý, prozrazuje hodnocení na vysvědčení, v češtině nedosti uhlazený, v německém jazyce psal úkoly povrchně. V průpravě filosofické také příliš neobstál:Uhodne to neb ono, v celku neúplné.
Anna mu posílala malé, podlouhlé dopisy.Papír je většinou zdobený, někde s titěrným kvítkem v horním rohu. Jindy se zálepkou na obálce, se stříbrným písmenkem A.Písmo krásné, až kaligrafické. Tak umně jsou slova vykroužena a tolika chybami se vysmívají. V jednom vyčítavém dopise z léta roku 1856, kde dokonalé tahy pera dosud neztratily blankytnou modř, zůstala nedokončená věta. Anna možná dlouho váhala s pokračováním a náhle přichází nečekaný závěr: Proto Vás žádám, abyste mě více neobtěžoval. K ní pak Neruda připojil tři slova: Srozuměn se vším.
Jejich vztah je neustále napjatý, zauzlený, dopisy nadepsané Vážená slečno a Vážený pane. Výtky se střídají s nepochopením a vysvětlováním.
Neruda byl zklamán neúspěchem sbírky Hřbitovní kvítí, Anna mu věří a rozumí, snaží se ho utěšit. On o žádnou útěchu nestojí,na její dopisy dlouho neodpovídá. Vaše odpověď na mé psaní jest mlčení? ptá se Anna.
Natrvalo se s ní Neruda rozejde až za několik dalších let.Přes opakované tvrzení, že by nemohl žít s ženou, s níž by se musel o každé slovo hádat, že chce ženu roztomilou, která by mu rozuměla a nenutila k neustálému přemýšlení. Že chce Annu.
Vy jste si přál udělat mne nešťastnou a povedlo se Vám to výborně.
Měl jsem od Vás žádat, abyste svůj osud i dále se mnou sdílela, měl jsem k rokům, kteréž jste pro mě ztratila, ještě jiná léta nespokojenosti, dlouho trvajícího bolu připojit?
Já ve světě nalezl málo lásky, snad jsem si ji nazasloužil, neboť kde se mně, třeba spoře, podávala, já ji odkopl, píše Neruda Anně.Bylo mu tehdy necelých čtyřiadvacet let.
Anna Holinová se nikdy nevdala. Nerudův život se zaplnil jinými vztahy, ale také zůstal sám.
Břetislav Ditrych

Břetislav Ditrych

Břetislav Ditrych

O životě kulturním, společenském a politickém. A taky o něčem jiném.

Trvale už nepracuji nikde. Pozorně sleduji současnost, rád se vracím do historie a občas se pokouším něco napsat. A stejně rád potkávám zajímavé lidi.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora